Eminönü - İSTOÇ

Eminönü İstoçEMİNÖNÜ : İstanbul’da ticaretin kalbi olan Eminönü, her gün binlerce insanın alışveriş ihtiyaçlarını karşılıyor. Acarlar Endüstriyel’in perakende şubesinin yıllardır burada, en iyi konumlardan biri olan tarihi Kuru Kahveci Han’da yer alması, eminönü’nün merkezinde olması artı bir değer katıyor. Acarlar Endüstriyel’in konumu, İstanbul'un tarihi yarımadasında hareketli ve turistik yerlerden birisi. Eminönü Meydanı, İstanbul’luların ve turistlerin çok sık ziyaret ettiği bir meydandır.

İSTOÇ(İstanbul Toptancılar Çarşısı) : Eminönü bölgesindeki tahtakale, sirkeci gibi ticaretin merkezi sayılan çeşitli yerlerde ki çeşitli mesleklere sahip esnafın bir araya gelerek toptan satışı hedefleyerek kurduğu bir kooperatiftir. İSTOCEminönü’ndeki esnafın, eminönü yarımadasındaki zor şartlarda çalışması, istanbul içinde ki trafiğin giderek artması, sokakların geniş olmaması ve benzeri sorunlar nedeni ile kurulmuştur. 1979 yılında 52 kurucu üye tarafından kuruluşu yapılan İSTOÇ’ta, temizlik, ambalaj, hırdavat, plastik eşya, kırtasiye, kağıt, madeni eşya, gıda, büro ve mobilya malzemeleri gibi yaklaşık 35 meslek grubu yer almaktadır. Mahmutbey’de, 1 milyon 100 bin metrekare alanda kurulmuştur. Esenler – Başakşehir Metro hattı 2013 yılının haziran ayında İSTOÇ İstasyonu ile hayata geçmiştir.

Bizans ve Osmanlı dönemlerinde de Eminönü'nde yönetim birimleri sürekli bulunmaktaydı. Tarihi Yarımada denilen bölümde yer alan iki ilçeden biri olan Eminönü, İstanbul'un kuruluş tarihi kadar eski bir geçmişe sahiptir.